IP домофонія – можливості, достоїнства та недоліки Оставити відгук

              Домофонія міцно увійшла в наше життя. Практично в кожному під’їзді сучасних багатоквартирних будинків встановлені багатоабонентські домофони. Приватні будинки, квартири, офіси – все звикли використовувати домофонні системи і вже не уявляють собі, що, щоб відкрити двері, потрібно до неї йти, а не просто натиснути кнопку відкриття замку на екрані або трубці. Почавши з простих аудіосистем і пройшовши етап аналогових відеодомофонів, з можливістю підключення аналогових відеокамер, домофонія продовжила розвиватися. З’явилися гібридні системи, які поєднували можливості аналогових систем з наявністю підключення до Інтернету, що додало до звичного функціоналу домофонів таку приємну річ, як перенаправлення викликів на мобільний телефон, що дало користувачам опції віддаленого спілкування з відвідувачами і управління замками і воротами. А зараз розвиток домофонів увійшов до епохі IP домофонів. Тому давайте докладніше розглянемо ці системи, їх можливості, достоїнства і недоліки.

                 Поява IP домофонів стало логічною відповіддю на загальний розвиток цифрових технологій і тотальну діджіталізацію нашого світу. З огляду на те, що зараз навіть в холодильниках є підключення до інтернету – думка оцифрувати домофон не могла не народитися в головах розробників домофонних систем. Тим більше, що це відразу давало багато переваг.

                  По-перше, це значно спростило побудову домофонних систем, так як дозволило використовувати в якості мережі передачі даних локальні мережі Ethernet і глобальну мережу Інтернет. Відпала необхідність протягувати окремі кабелі виключно для підключення домофона. Крім того, використання TCP / IP протоколу і IP адресації змінило сам принцип проектування систем великого масштабу, отже тепер обмежувати їх в розмірах стала тільки пропускна здатність мереж і продуктивність процесора самого домофона. Та й ситуації, коли новий абонент не міг підключитися до існуючої системи тому, що при її будівництві йому не завели прямий кабель від панелі, відійшли в минуле.

                  По-друге, з’явилася можливість простої інтеграції домофона з IP-відеоспостереженням, СКУД, сучасними охоронними системами та системами «Розумний будинок». Передача зображення з віддалено розташованих камер на екран домофона, виведення зображення з панелі виклику домофона на мережевий відеореєстратор або безпосередньо в мобільний додаток, що управляє охоронною системою – всі ці функції стали доступні. Більш того, багато IP-домофонів стали інтегрувати в себе функціонал охоронних систем, дозволяючи користувачам отримати на їх базі нехай і примітивну, але цілком робочу охоронну систему. По-третє, значно зросла якість зображення і звуку, отже, на відміну від аналогових систем, відео та аудіопоток передається не безпосередньо, а кодується і передається із застосуванням перешкодозахищенної технології пакетної передачі даних. Це також дозволило значно збільшити відстань між різними пристроями домофонної системи, без звичайної для аналогових систем втрати якості зв’язку. В принципі, різні компоненти цієї системи можуть бути взагалі рознесені територіально на необмежену відстань.

                 По-третє, результатом такого технологічного ривка стала доступність для використання розробниками IP-домофонів в своїх системах таких сучасних технологій, як SIP (Session Initiation Protocol), VoIP (Voice over IP) і знайомої нам всім технології бездротового зв’язку Wi-Fi. І якщо перші дві більш цікаві фахівцям для побудови специфічних систем, то наявність в домофонах Wi-Fi стало ключем для спрощення монтажу і налаштування звичайної домашньої домофонної системи аж до рівня «зроби своїми руками в вихідний день».

                  Всі перераховані вище технічні деталі для звичайної людини -рядового користувача IP-домофона зазвичай залишаються «за лаштунками». Його просто цікавить зручність користування і функціональність. Тому давайте просто розглянемо, що конкретно отримує користувач, придбавши і встановивши в своєму будинку цей зразок сучасних високих технологій: 

  • Звичайний функціонал звичайного домофона. Тобто зображення з панелі виклику, двосторонню аудіо зв’язок, можливість віддалено відкривати замки дверей і автоматичні ворота;
  • У разі великої будинкової системи – можливість бути на зв’язку з консьєржем і охороною будинку;
  • Можливість переглядати зображення з підключених до системи IP камер безпосередньо з монітора домофона або з підключених до нього за допомогою програми мобільних пристроїв;
  • Можливість переадресації виклику з домофону на мобільні телефони, планшети та інші пристрої, що також включає потокове відео, двосторонній аудіо зв’язок і можливість віддаленого відкриття замків;
  • Повноцінний голосовий інтерком між підключеними до системи домофонами;
  • Можливість відправки та отримання текстових повідомлень між підключеними до системи домофонами;
  • Можливість використовувати домофон, як охоронну систему, з передачею тривоги на мобільний телефон користувача або безпосередньо охороні будинку;
  • Фото і відео фіксацію дзвінків на домофон користувача, з можливістю для відвідувача залишити голосове повідомлення, якщо абонент в даний момент не може відповісти.

               Перераховані можливості є стандартним набором функцій, які присутні в практично будь-якої сучасної домофонної IP-системі. Однак, розвиток технологій не стоїть на місці, і, в одній з наступних статей, ми розглянемо назріваюче питання інтеграції елементів штучного інтелекту в домофони і пофантазуємо на тему, що конкретно можна було б реалізувати в даних системах, щоб користуватися ними було ще зручніше і практичніше.

               Оцінивши переваги і можливості IP-домофонів, було б справедливо розглянути і їх недоліки. А недолік у них, власне, один. Це їх вартість. На жаль, поки що вартість IP систем перевищує номінальну вартість аналогових. Однак, розглядаючи вже наявний набір функцій і перспективи його розширення, можна зробити висновок, що в даному випадку вкладення «в перспективу» будуть цілком виправдані. Тим більш, що при масштабуванні домофонної системи до розміру, наприклад, багатоквартирного будинку, різниця у вартості починає зміньшуватись за рахунок більш зручного монтажу IP системи, а різницю в якості відео і звуку Ви зможете відчути, що називається, «не відходячи від каси»)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *